Prima_Undersidor_39

PRIMA Vuxenpsykiatri Liljeholmen
Välkommen till PRIMA Vuxenpsykiatri Liljeholmen! Mottagningen erbjuder psykiatrisk specialistvård för boende i stadsdelarna Hägersten-Liljeholmen, Älvsjö och Skärholmen. Personer över 18 år med psykiska problem är välkomna till oss för utredning, diagnostisering och behandling.

Du kan själv ringa till oss för att boka en tid eller komma på remiss. Det finns också möjlighet till telefonrådgivning.

Här kan du läsa mer om dialektisk beteendeterapi och hitta information om DBT-teamet vid PRIMA Liljeholmen.

Drop in-mottagning hos sjuksköterska för patienter med ADHD
För dig som behandlas med centralstimulerande läkemedel eller Strattera.
Uppföljning utan tidsbokning:
Tisdag 15.00-18.00 (Obs! Sommartider: Tisdag 15.00-17.00 till och med vecka 33)
Onsdag 08.00-10.00

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00–17.00

Besöksadress
Katrinebergsvägen 6, plan 4
117 43 Stockholm
Hitta hit
LiljeholmenVuxenpsykiatri

Telefon 08-580 04 050
Mejl liljeholmen@prima.se
Det går också bra att kontakta oss via 1177 Vårdguiden.

Telefontider för receptfrågor 10.00-11.30 och 13.30-15.00. Övrig tid (under ordinarie arbetstid 08.00-17.00) går det bra att lämna meddelande på telefonsvararen. Uppge namn, personnummer och namn på läkemedel som behöver förnyat recept. Meddelanden där efterfrågad information inte är tydlig kan inte åtgärdas. Det kan ta upp till tre arbetsdagar innan receptet når apoteken så avvakta innan du återkommer till oss i frågan.

Läs om PRIMA Liljeholmen i vår årsredovisning:
En kultur byggd på tillit.

blommorsmall

Vid akut behov av psykiatrisk hjälp och efter kontorstid (vardagar klockan 17.00-22.00, helger klockan 08.00-22.00) kontakta PRIMA Jour- och bedömningsteam på telefon 08-580 041 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Liljeholmen

Ann-RobertssonAnn Reinebo Robertsson, verksamhetschef
Leg. sjuksköterska
ann.robertsson@prima.se

Camilla Adolfsson
Receptionist
camilla.adolfsson@prima.se

Daod Ali
Leg. sjuksköterska
daod.ali@prima.se

Nils Alwall
Leg. psykolog
nils.alwall@prima.se

Maja Andersson
PTP-psykolog
maja.andersson@prima.se

Susanne Andreasson Gidefeldt
Psykoterapeut
susanne.andreasson@prima.se

Pernilla Asp
Specialistläkare
pernilla.asp@prima.se

Mikael Axling
Tf Överläkare
mikael.axling@prima.se

Bente Berg
Receptionist
bente.berg@prima.se

Arsah Bhatti
Leg. sjuksköterska
arsah.bhatti@prima.se

Birgitta Bringentoff
Medicinsk sekreterare
birgitta.bringentoff@prima.se

Biljana Bubnjevic
Leg. sjuksköterska
biljana.bubnjevic@prima.se

Cecilya Chindeh
Receptionist
cecilya.chindeh@prima.se

Agnes Ek
Leg. psykolog
agnes.ek@prima.se

Anders Enge
PTP-psykolog
anders.enge@prima.se

Anna Eriksson
Leg. psykolog
anna.m.eriksson@prima.se

Simon Erling
Leg. psykolog
simon.erling@prima.se

Jacqueline Falk
Administratör
jacqueline.falk@prima.se

Maria Flores Almé
Skötare
maria.flores-alme@prima.se

Levy Friedman
Leg. psykolog
levy.friedman@prima.se

Marianne Fröderberg
Receptionist
marianne.froderberg@prima.se

Ulla Gradin
Leg. sjuksköterska
ulla.gradin@prima.se

Andreas Groth-Hjort
Kurator
andreas.groth-hjort@prima.se

Ewa Hjort
Leg. psykolog
ewa.hjort@prima.se

Cecilia Holmstedt
Medicinsk sekreterare
cecilia.holmstedt@prima.se

Lena Jarheim
Överläkare
lena.jarheim@prima.se

Laura Järvelä
PTP-psykolog
laura.jarvela@prima.se

Ida Kihlgren
Kurator
ida.kihlgren@prima.se

Johan Kihlström
Leg. läkare
johan.kihlstrom@prima.se

Petter Lindhagen
Leg. sjuksköterska
petter.lindhagen@prima.se

Pia Lindwall Johansson, teamchef basteamet
Leg. sjuksköterska
pia.lindwall-johansson@prima.se

Elin Lind
Leg. sjuksköterska
elin.lind@prima.se

Ann-Kristin Ljung-Gladh
Leg. sjuksköterska
ann-kristin.ljung-gladh@prima.se

Gojka Mandic
Leg. sjuksköterska
gojka.mandic@prima.se

Catharina Mattsson
Leg. sjuksköterska
catharina.mattsson@prima.se

Love Mårtensson
Leg. psykolog
love.martensson@prima.se

Ewa Norrby
Medicinsk sekreterare
ewa.norrby@prima.se

Susanne Olson
Leg. sjuksköterska
susanne.olson@prima.se

Eric Olsson
Överläkare
eric.olsson@prima.se

Therese Palumbo, teamchef administration
Administratör
therese.palumbo@prima.se

Ioannis Pantziaras
Överläkare
ioannis.pantziaras@prima.se

Stephanie Poysti
Leg. psykolog
stephanie.poysti@prima.se

Catrina Rasteby
Leg. sjuksköterska
catrina.rasteby@prima.se

Mikael Salomonsson
Leg. psykolog
mikael.salomonsson@prima.se

Signe Serck
Leg. psykolog
signe.serck@prima.se

Houda Shahan
Administratör
houda.shahan@prima.se

Per Skog
Leg. psykolog
per.skog@prima.se

Roger Söderberg
Överläkare
roger.soderberg@prima.se

Annika Terry
Leg. arbetsterapeut
annika.terry@prima.se

Ljiljanka Tomas
Överläkare
ljiljanka.tomas@prima.se

Dragan Vujicic
Leg. sjuksköterska
dragan.vujicic@prima.se

Jon Westman
Leg. psykolog
jon.westman@prima.se

Dan Wetterborg
Leg. psykolog
dan.wetterborg@prima.se

Therese Wickström
Medicinsk sekreterare
therese.wickstrom@prima.se