Prima_Undersidor_39

PRIMA Vuxenpsykiatri Liljeholmen
Välkommen till PRIMA Vuxenpsykiatri Liljeholmen! Mottagningen erbjuder psykiatrisk specialistvård för boende i stadsdelarna Hägersten-Liljeholmen, Älvsjö och Skärholmen. Personer över 18 år med psykiska problem är välkomna till oss för utredning, diagnostisering och behandling.

Du kan själv ringa till oss för att göra en egenanmälan eller komma på remiss. Det finns också möjlighet till telefonrådgivning.

Här kan du läsa mer om dialektisk beteendeterapi och hitta information om DBT-teamet vid PRIMA Liljeholmen.

Drop in-mottagningen hos sjuksköterska för patienter med ADHD är stängd tills vidare.
För dig som behandlas med centralstimulerande läkemedel eller Strattera,
var god ring till mottagningen och boka tid.

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00–17.00

Besöksadress
Katrinebergsvägen 6, plan 4
117 43 Stockholm
Hitta hit
LiljeholmenVuxenpsykiatri

Telefon 08-580 04 050
Mejl liljeholmen@prima.se
Det går också bra att kontakta oss via 1177 Vårdguiden.

Telefontider för receptfrågor vardagar 09.30-11.00, 13.30-15.00 samt 18.00-19.00. Övrig tid (under ordinarie arbetstid 08.00-17.00) går det bra att lämna meddelande på telefonsvararen. Uppge namn, personnummer och namn på läkemedel som behöver förnyat recept. Meddelanden där efterfrågad information inte är tydlig kan inte åtgärdas. Det kan ta upp till tre arbetsdagar innan receptet når apoteken så avvakta innan du återkommer till oss i frågan.

Läs om PRIMA Liljeholmen i vår årsredovisning:
En kultur byggd på tillit.

blommorsmall

Vi strävar hela tiden efter att utveckla och säkra vårdens kvalitet så att resultatet och upplevelsen blir ännu bättre för dig som patient. För att kunna göra det registrerar vår enhet uppgifter i Nationella kvalitetsregister.

För att förbättra kvaliteten inom hälso- och sjukvården för dig och andra med samma sjukdom samlar vi på PRIMA in uppgifter om dig i Nationella kvalitetsregister. Du har rätt att slippa bli registrerad. Du har också rätt att få dina uppgifter utplånade i registret. Om du önskar detta, kontakta din mottagning eller meddela oss detta när du besöker oss. Mer information om kvalitetsregistren och dina rättigheter finns på Psykiatriregisters webbplats psykiatriregister.registercentrum.se/.

Vid behov av psykiatrisk hjälp efter kontorstid, kontakta PRIMA Jour- och bedömningsteam på telefon 08-580 041 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Liljeholmen

lars ÖhrmalmLars Öhrmalm, verksamhetschef
Leg. läkare, medicine doktor, specialist i vuxenpsykiatri
lars.ohrmalm@prima.se

Ann Reinebo RobertssonAnn Reinebo Robertsson, biträdande verksamhetschef
Leg. sjuksköterska
ann.robertsson@prima.se

Camilla Adolfsson
Receptionist
camilla.adolfsson@prima.se

Elina Ahlborg
Överläkare
elina.ahlborg@prima.se

Daod Ali
Leg. sjuksköterska
daod.ali@prima.se

Nils Alwall
Leg. psykolog
nils.alwall@prima.se

Maja Andersson
PTP-psykolog
maja.andersson@prima.se

Bente Berg
Skötare
bente.berg@prima.se

Arsah Bhatti
Leg. sjuksköterska
arsah.bhatti@prima.se

Birgitta Bringentoff
Medicinsk sekreterare
birgitta.bringentoff@prima.se

Biljana Bubnjevic
Leg. sjuksköterska
biljana.bubnjevic@prima.se

Cecilya Chindeh
Receptionist
cecilya.chindeh@prima.se

Agnes Ek
Leg. psykolog
agnes.ek@prima.se

Anders Enge
Leg. psykolog
anders.enge@prima.se

Anna Eriksson
Leg. psykolog
anna.m.eriksson@prima.se

Simon Erling
Leg. psykolog
simon.erling@prima.se

Jacqueline Falk
Administratör
jacqueline.falk@prima.se

Cecilia Fielding
Leg. psykolog
cecilia.fielding@prima.se

Levy Friedman
Leg. psykolog
levy.friedman@prima.se

Marianne Fröderberg
Skötare
marianne.froderberg@prima.se

Annika Heyman
Överläkare
annika.heyman@prima.se

Andreas Groth-Hjort
Kurator
andreas.groth-hjort@prima.se

Cecilia Holmstedt
Medicinsk sekreterare
cecilia.holmstedt@prima.se

Veronica Hällkrans
Leg. sjuksköterska
veronica.hallkrans@prima.se

Hanna Vad Jensen
PTP-psykolog
hanna.vad-jensen@prima.se

Anne Keist
Medicinsk sekreterare
anne.keist@prima.se

Ida Kihlgren
Kurator
ida.kihlgren@prima.se

Johan Kihlström
ST-läkare
johan.kihlstrom@prima.se

Caroline Kiritsis
PTP-psykolog
caroline.kiritsis@prima.se

Annika Lewin
Leg. sjuksköterska
annika.lewin@prima.se

Petter Lindhagen
Leg. sjuksköterska
petter.lindhagen@prima.se

Pia Lindwall Johansson, teamchef basteamet
Leg. sjuksköterska
pia.lindwall-johansson@prima.se

Elin Lind
Leg. sjuksköterska
elin.lind@prima.se

Madeleine Lindberg
Leg. psykolog
madeleine.lindberg@prima.se

Ann-Kristin Ljung-Gladh
Leg. sjuksköterska
ann-kristin.ljung-gladh@prima.se

Simon Maldonado
PTP-psykolog
simon.maldonado@prima.se

Gojka Mandic
Leg. sjuksköterska
gojka.mandic@prima.se

Catharina Mattsson
Leg. sjuksköterska
catharina.mattsson@prima.se

Love Mårtensson
Leg. psykolog
love.martensson@prima.se

Susanne Olson
Leg. sjuksköterska
susanne.olson@prima.se

Eric Olsson
Överläkare
eric.olsson@prima.se

Therese Palumbo, teamchef administration
Administratör
therese.palumbo@prima.se

Ioannis Pantziaras
Överläkare
ioannis.pantziaras@prima.se

Stephanie Poysti
Leg. psykolog
stephanie.poysti@prima.se

Catrina Rasteby
Leg. sjuksköterska
catrina.rasteby@prima.se

Mikael Salomonsson
Leg. psykolog
mikael.salomonsson@prima.se

Signe Serck
Leg. psykolog
signe.serck@prima.se

Tove Severin Karlsson
Leg. sjuksköterska
tove.severin-karlsson@prima.se

Houda Shahan
Administratör
houda.shahan@prima.se

Camilla Sjöholm
Receptionist
camilla.sjoholm@prima.se

Per Skog
Leg. psykolog
per.skog@prima.se

Malin Stolzenberg
PTP-psykolog
malin.stolzenberg@prima.se

Roger Söderberg
Överläkare
roger.soderberg@prima.se

Annika Terry
Leg. arbetsterapeut
annika.terry@prima.se

Ljiljanka Tomas
Överläkare
ljiljanka.tomas@prima.se

Monika Vinemalm
Leg. sjuksköterska
monika.vinemalm@prima.se

Dragan Vujicic
Leg. sjuksköterska
dragan.vujicic@prima.se

Jon Westman
Leg. psykolog
jon.westman@prima.se

Dan Wetterborg
Leg. psykolog
dan.wetterborg@prima.se

Therese Wickström
Medicinsk sekreterare
therese.wickstrom@prima.se

Johanna Örn
Leg. sjuksköterska
johanna.orn@prima.se