Prima_Undersidor_32

 

PRIMA Järva
Välkommen till PRIMA Barn- och Ungdomspsykiatri Järva! Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i stadsdelarna Rinkeby-Kista och Spånga-Tensta. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Här kan du läsa om hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till. Barn och unga mellan 12-17 år erbjuds alltid grundläggande psykoedukation i grupp tillsammans med sina vårdnadshavare. Ungdomar över 14 år ingår också i ett samarbetsprojekt med Maria Ungdom. Vidare erbjuder vi informationsträffar och anhörigutbildningar om ADHD och autismspektrum och om självskadebeteende.

I samverkan med Maria Ungdom, Järvapsykiatrin och Beroendecentrum Stockholm deltar PRIMA i Järva Unga Specialistcenter.

Öppettider
Måndag, tisdag, torsdag, fredag klockan 08.00–17.00
Onsdag klockan 08.00–19.00

Besöksadress
Rinkebysvängen 70 C, plan 2
163 74 Spånga
Hitta hit
Jarva

Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider. Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-410 60 710
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl jarva@prima.se 
Det går också bra att kontakta oss via 1177 Vårdguiden.

bläckfiskliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Järva

Linda_RosenkvistLinda Rosenkvist, enhetschef
Leg. psykolog
linda.rosenkvist@prima.se

Ida SIda Svensson, biträdande enhetschef
Leg. psykolog
ida.svensson@prima.se

Sarah AhariSarah Ahari
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
sarah.ahari@prima.se

 Susanne Ashtab Berhane Susanne Ashtab Berhane
Leg. arbetsterapeut
susann.ashtab-berhane@prima.se

Annika El-MasriAnnika El-Masri
Leg. läkare, medicine doktor, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
annika.elmasri@prima.se

Anna FAnna Finnbogadóttir
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
anna.finnbogadottir@prima.se

Maria HMaria Hasselträd
Leg. sjuksköterska
maria.hasseltrad@prima.se

Viktoria Ilkan Viktoria Ilkan
PTP-psykolog
viktoria.ilkan@prima.se

Ginnie JanssonGinnie Jansson
Administratör
ginnie.jansson@prima.se

Lisa LLisa Larsson
Leg. sjuksköterska
lisa.larsson@prima.se

Linnéa NordenströmLinnéa Nordenström
ST-läkare
linnea.nordenstrom@prima.se

Priscilla PalumboPriscilla Palumbo
Administratör
priscilla.palumbo@prima.se

Åsa SchlyterÅsa Schlyter, verksamhetschef, medicinskt ansvarig
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri, leg. psykoterapeut
asa.schlyter@prima.se

Ellen Zelmerlöw SiganderEllen Zelmerlöw Sigander
PTP-psykolog
ellen.sigander@prima.se

Anna TrankellAnna Trankell
Kurator
anna.trankell@prima.se

Sara Eklöf
Leg. psykolog
sara.eklof@prima.se

Susanne Karlsson Elvin
Administratör
susanne.karlsson-elvin@prima.se

Paul Ibrahim
Leg. psykolog
paul.ibrahim@prima.se

Marilyn Nguema
Psykologassistent
marilyn.nguema@prima.se

Anneli Widlöf
Medicinsk sekreterare
anneli.widlof@prima.se

Lars Öhrmalm
Leg. läkare, medicine doktor, specialist i vuxenpsykiatri
lars.ohrmalm@prima.se