Prima_Undersidor_32

 

PRIMA Järva
Välkommen till PRIMA Barn- och Ungdomspsykiatri Järva! Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i stadsdelarna Rinkeby-Kista och Spånga-Tensta. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Här kan du läsa om hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till. Barn och unga mellan 12-17 år erbjuds alltid grundläggande psykoedukation i grupp tillsammans med sina vårdnadshavare. Ungdomar över 14 år ingår också i ett samarbetsprojekt med Maria Ungdom. Vidare erbjuder vi informationsträffar och anhörigutbildningar om ADHD och autismspektrum och om självskadebeteende.

I samverkan med Maria Ungdom, Järvapsykiatrin och Beroendecentrum Stockholm deltar PRIMA i Järva Unga Specialistcenter.

Öppettider
Måndag, tisdag, torsdag, fredag klockan 08.00–17.00
Onsdag klockan 08.00–19.00

Besöksadress
Rinkebysvängen 70 B, plan 4
163 74 Spånga
Hitta hit
Jarva

Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider. Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-410 60 710
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl jarva@prima.se 
Det går också bra att kontakta oss via 1177 Vårdguiden.

bläckfiskliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Järva

Annika El-MasriAnnika El-Masri, enhetschef
Leg. läkare, medicine doktor, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
annika.elmasri@prima.se

Linda_RosenkvistLinda Rosenkvist, biträdande enhetschef
Leg. psykolog
linda.rosenkvist@prima.se

 Susanne Ashtab Berhane Susanne Ashtab Berhane
Leg. arbetsterapeut
susann.ashtab-berhane@prima.se

Sara Desmond Sara Desmond
ST-läkare
sara.desmond@prima.se

Anna FAnna Finnbogadóttir
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
anna.finnbogadottir@prima.se

Ida FjellströmIda Fjellström
Leg. psykolog
ida.fjellstrom@prima.se

Annika El-MasriAlexandra Kåhrström
PTP-psykolog
alexandra.kahrstrom@prima.se

Louise LahneLouise Lahne
Leg. psykolog
louise.lahne@prima.se

Lisa LLisa Larsson
Leg. sjuksköterska
lisa.larsson@prima.se

Cecilia RyderåsCecilia Ryderås
Psykolog
cecilia.ryderas@prima.se

Maria SimmaMaria Simma
Leg. psykolog
maria.simma@prima.se

Ida SIda Svensson
Leg. psykolog
ida.svensson@prima.se

Anneli WAnneli Widlöf
Medicinsk sekreterare
anneli.widlof@prima.se

Nejat Hussen
Receptionist
nejat.hussen@prima.se

Paul Ibrahim
Leg. psykolog
paul.ibrahim@prima.se

Ginnie Jansson
Receptionist
ginnie.jansson@prima.se

Samuel Jonsson
ST-läkare
samuel.jonsson@prima.se

Susanne Karlsson Elvin
Administratör
susanne.karlsson-elvin@prima.se

Maria HMaria Hasselträd
Leg. sjuksköterska
Föräldraledig