Järva

Prima_Undersidor_32

 

PRIMA Järva

Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i stadsdelarna Rinkeby-Kista och Spånga-Tensta. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Här kan du läsa om hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.
Vidare erbjuder vi informationsträffar om ADHD och autismspektrumtillstånd. Läs mer.
Att lära sig mer och träffa andra i samma situation kan göra stor skillnad i vardagen. Just nu erbjuder PRIMA Järva gruppbehandlingen Circle of Security Parenting för föräldrar till barn i åldern 0-6. Syftet med gruppen är att förbättra samspel och kommunikation mellan barn och föräldrar. Läs mer.

Vill du vara med i ett forskningsprojekt om Behandling av ADHD med Mag-Bakterier (BAMBA-studien)?
BAMBA-studien är ett pågående forskningsprojekt i Stockholm som drivs av Karolinska Institutet i samverkan med PRIMA Barn- och Ungdomspsykiatri.

Vi försöker ta reda på:
(1) om behandling med ”snälla” mjölksyra-bakterier kan minska ADHD-symptom och problem med magen
(2) om barn och ungdomar med ADHD har en annan sorts tarmbakterier än barn och ungdomar utan ADHD.

Vi söker barn och ungdomar som:
– är mellan 5-18 år, pojkar och flickor
– har diagnosen ADHD (med eller utan mag-/tarmproblem).

Vill du veta mer om BAMBA-studien, kontakta sjuksköterska Åsa Söderström eller överläkare MaiBritt Giacobini:
asa.soderstrom@prima.se
maibritt.giacobini@prima.se.

För övriga frågor, jarva@prima.se.

Öppettider
Måndag, tisdag, torsdag, fredag klockan 08.00–17.00
Onsdag klockan 08.00–19.00

Besöksadress
Rinkebysvängen 70 B, plan 4
163 74 Spånga
Hitta hit
Jarva

Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider. Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-410 60 710
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl jarva@prima.se 

bläckfiskliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00.

Vi på PRIMA Järva

Annika El-MasriAnnika El-Masri, tf enhetschef
Leg. läkare, medicine doktor, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
annika.elmasri@prima.se

Linda_RosenkvistLinda Rosenkvist, bitr. enhetschef
Leg. psykolog
linda.rosenkvist@prima.se

Carl Granfors litenCarl Granfors
Överläkare, specialist i allmänpsykiatri
carl.granfors@prima.se

Maria_VestbergMaria Vestberg
Kognitiv beteendeterapeut
maria.vestberg@prima.se

Ingrid Byng Strøm
Leg. psykolog
ingrid.byng-strom@prima.se

Anna Finnbogadóttir
Specialistläkare
anna.finnbogadottir@prima.se

Maria Hasselträd
Leg. sjuksköterska
maria.hasseltrad@prima.se

Paul Ibrahim
Leg. psykolog
paul.ibrahim@prima.se

Susanne Karlsson Elvin
Administratör
susanne.karlsson-elvin@prima.se

Lisa Larsson
Leg. sjuksköterska
lisa.larsson@prima.se

Aiko Lundequist
Leg. psykolog
aiko.lundequist@prima.se

Ida Lundin
Medicinsk sekreterare
ida.lundin@prima.se

Mellie Suhonjic
Administratör
mellie.suhonjic@prima.se

Ida Svensson
Leg. psykolog
ida.svensson@prima.se

Anneli Widlöf
Medicinsk sekreterare
anneli.widlof@prima.se

Paulina Wiktor
PTP-psykolog
paulina.wiktor@prima.se