Järva

Prima_Undersidor_32

 

PRIMA Järva

Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i stadsdelarna Rinkeby-Kista och Spånga-Tensta. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Här kan du läsa om hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.
Vidare erbjuder vi informationsträffar om ADHD och autismspektrumtillstånd. Läs mer.
Att lära sig mer och träffa andra i samma situation kan göra stor skillnad i vardagen. Just nu erbjuder PRIMA Järva gruppbehandlingen Circle of Security Parenting för föräldrar till barn i åldern 0-6. Syftet med gruppen är att förbättra samspel och kommunikation mellan barn och föräldrar. Läs mer.

Öppettider
Måndag, tisdag, torsdag, fredag klockan 08.00–17.00
Onsdag klockan 08.00–19.00

Besöksadress
Rinkebysvängen 70 B, plan 4
163 74 Spånga
Hitta hit
Jarva

Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider. Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-410 60 710
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl jarva@prima.se 

bläckfiskliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00.

Vi på PRIMA Järva

Annika El-MasriAnnika El-Masri, enhetschef
Leg. läkare, medicine doktor, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
annika.elmasri@prima.se

Linda_RosenkvistLinda Rosenkvist, biträdande enhetschef
Leg. psykolog
linda.rosenkvist@prima.se

Anna FAnna Finnbogadóttir
Specialistläkare
anna.finnbogadottir@prima.se

Lisa LLisa Larsson
Leg. sjuksköterska
lisa.larsson@prima.se

Aiko LAiko Lundequist
Leg. psykolog
aiko.lundequist@prima.se

Ida LIda Lundin
Medicinsk sekreterare
ida.lundin@prima.se

MellieMellie Suhonjic
Administratör
mellie.suhonjic@prima.se

Ida SIda Svensson
Leg. psykolog
ida.svensson@prima.se

Maria VMaria Vestberg
Kognitiv beteendeterapeut
maria.vestberg@prima.se

Anneli WAnneli Widlöf
Medicinsk sekreterare
anneli.widlof@prima.se

Elina Ahlborg
ST-läkare
elina.ahlborg@prima.se

Magdalena Almgren
Leg. sjuksköterska
magdalena.almgren@prima.se

Sara Desmond
ST-läkare
sara.desmond@prima.se

Ida Fjellström
Leg. psykolog
ida.fjellstrom@prima.se

Paul Ibrahim
Leg. psykolog
paul.ibrahim@prima.se

Susanne Karlsson Elvin
Administratör
susanne.karlsson-elvin@prima.se

Cecilia Ryderås
PTP-psykolog
cecilia.ryderas@prima.se

Maria HMaria Hasselträd
Leg. sjuksköterska
Föräldraledig