Handen

Prima_Undersidor_33

PRIMA Handen

Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i Haninge, Nynäshamn eller Tyresö kommun. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Läs här hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.
Vi håller regelbundet en föreläsning om Vad är ångest. Läs mer.
Du är också välkommen på föreläsningen om Vad är depression. Läs mer.
Vidare erbjuder vi informationsträffar om ADHD och autismspektrumtillstånd. Läs mer.

Vill du vara med i ett forskningsprojekt om Behandling av ADHD med Mag-Bakterier (BAMBA-studien)?
BAMBA-studien är ett pågående forskningsprojekt i Stockholm som drivs av Karolinska Institutet i samverkan med PRIMA Barn- och Ungdomspsykiatri.

Vi försöker ta reda på:
(1) om behandling med ”snälla” mjölksyra-bakterier kan minska ADHD-symptom och problem med magen
(2) om barn och ungdomar med ADHD har en annan sorts tarmbakterier än barn och ungdomar utan ADHD.

Vi söker barn och ungdomar som:
– är mellan 5-18 år, pojkar och flickor
– har diagnosen ADHD (med eller utan mag-/tarmproblem).

Vill du veta mer om BAMBA-studien, kontakta sjuksköterska Elin Mattsson eller överläkare MaiBritt Giacobini:
elin.mattsson@prima.se
maibritt.giacobini@prima.se.

För övriga frågor, handen@prima.se.

Öppettider
Måndag, onsdag, torsdag och fredag klockan 08.00-17.00
Tisdag klockan 08.00-19.00

Besöksadress
Handenterminalen 2, plan 9
136 40 Haninge
Hitta hit
Handen

Om du önskar ändra din bokade tid så ring eller mejla receptionen så hjälper vi dig snabbt.
Det går också bra att använda Mina vårdkontakter.
Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider.
Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-410 60 700
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl handen@prima.se

Läs om PRIMA Handen i vår årsredovisning:
Mini-Pia ger kraft.
Psykiatri på barnens villkor.

hareliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00.

Vi på PRIMA Handen

Asa_LundbergÅsa Schlyter, verksamhetschef, medicinskt ansvarig
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri, leg. psykoterapeut
asa.schlyter@prima.se

Anna_WiklundAnna Wiklund
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
anna.wiklund@prima.se

Inger_GynningInger Gynning, biträdande enhetschef
Kurator
inger.gynning@prima.se

Zandra Berzen litenZandra Berzén
Medicinsk sekreterare
zandra.berzen@prima.se

Torkel CarlssonTorkel Carlsson
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
torkel.carlsson@prima.se

Eva_EkstedtEva Ekstedt
Assistent
eva.ekstedt@prima.se

Maria_ErikssonMaria Eriksson
Medicinsk sekreterare
maria.eriksson@prima.se

Katarina_FrydmanKatarina Frydman
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri, leg. psykoterapeut
katarina.frydman@prima.se

Carolina Hansson litenCarolina Hansson
Medicinsk sekreterare
carolina.hansson@prima.se

Marie_HandigMarie Händig
Pedagog, kognitiv beteendeterapeut
marie.handig@prima.se

Erika_JohanssonErika Johansson
Leg. psykolog
erika.johansson@prima.se

Therese Lindstrom litenTherése Lindström
Leg. psykolog
therese.lindstrom@prima.se

Inger_MoreauInger Moreau
Leg. sjuksköterska
inger.moreau@prima.se

Cecilia_JanssonCecilia Radecka
Leg. psykolog
cecilia.radecka@prima.se

Jenny Romijn litenJenny Romijn
Leg. psykolog
jenny.romijn@prima.se

Petra Skoglund litenPetra Skoglund
Leg. psykolog
petra.skoglund@prima.se

Birgitta_SundmarkBirgitta Sundmark
Läkare
birgitta.sundmark@prima.se

Asa_SoderstromÅsa Söderström
Leg. sjuksköterska
asa.soderstrom@prima.se

Karin_WohlmerKarin Wohlmer
Sekreterare
karin.wohlmer@prima.se

Nille Christe
Kurator
nille.christe@prima.se

Klara Dahlbäck
Leg. psykolog
klara.dahlback@prima.se

Simona Gustafsson
PTP-psykolog
simona.gustafsson@prima.se

Heidi Kankaanranta
Leg. sjuksköterska
heidi.kankaanranta@prima.se

Sara Karlsson
Medicinsk sekreterare
sara.karlsson@prima.se

Åsa Liljendahl
Medicinsk sekreterare
asa.liljendahl@prima.se

Alexander Lohoff
ST-läkare
alexander.lohoff@prima.se

Katarina Olsson
Leg. arbetsterapeut
katarina.olsson@prima.se

Hanna Prane
PTP-psykolog
hanna.prane@prima.se

Aleksandra Rak
PTP-psykolog
aleksandra.rak@prima.se

Linda Ramstrand
PTP-psykolog
linda.ramstrand@prima.se

Elina Salonen
Leg. psykolog
elina.salonen@prima.se

Camilla Söderberg
Leg. psykolog
camilla.soderberg@prima.se

Johanna Sörensen
Överläkare
johanna.sorensen@prima.se

Victoria Thun
Sjuksköterska
victoria.thun@prima.se

Matilda_GeorgssonMatilda Georgsson
Leg. psykolog
Föräldraledig

Anna Rickardsson
Leg. psykolog
Föräldraledig