Prima_Undersidor_33

PRIMA Handen
Välkommen till PRIMA Barn- och Ungdomspsykiatri Handen! Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i Haninge, Nynäshamn eller Tyresö kommun. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Läs här hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.
Vi håller regelbundet en föreläsning om Vad är ångest. Läs mer.
Du är också välkommen på föreläsningen om Vad är depression. Läs mer.
Vidare erbjuder vi informationsträffar om ADHD och autismspektrumtillstånd. Läs mer.

Öppettider
Måndag, onsdag, torsdag och fredag klockan 08.00-17.00
Tisdag klockan 08.00-19.00

Besöksadress
Handenterminalen 2, plan 9
136 40 Haninge
Hitta hit
Handen

Om du önskar ändra din bokade tid så ring eller mejla receptionen så hjälper vi dig snabbt.
Det går också bra att kontakta oss via 1177 Vårdguiden.
Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider.
Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-410 60 700
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl handen@prima.se

Läs om PRIMA Handen i vår årsredovisning:
Tänka nytt och göra rätt.
Mini-Pia ger kraft.
Psykiatri på barnens villkor.

hareliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Handen

Inger_GynningInger Gynning, enhetschef
Kurator, leg. psykoterapeut
inger.gynning@prima.se

Asa_LundbergÅsa Schlyter, verksamhetschef, medicinskt ansvarig
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri, leg. psykoterapeut
asa.schlyter@prima.se

Anna_WiklundAnna Wiklund
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
anna.wiklund@prima.se

Sandra-AnderssonSandra Andersson
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
sandra.andersson@prima.se

Katrin Berglund Färje
Leg. läkare, specialist i psykiatri
katrin.berglund-farje@prima.se

Zandra Berzén
Medicinsk sekreterare
zandra.berzen@prima.se

Markus Björnström
Specialpedagog
markus.bjornstrom@prima.se

Torkel CarlssonTorkel Carlsson
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
torkel.carlsson@prima.se

Maria_ErikssonMaria Eriksson
Medicinsk sekreterare
maria.eriksson@prima.se

Sandra Frööjd
Leg. psykolog
sandra.froojd@prima.se

Jennie Gelineo
Leg. psykolog
jennie.gelineo@prima.se

Carl Granfors
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
carl.granfors@prima.se

Carolina Hansson
Medicinsk sekreterare
carolina.hansson@prima.se

Marie_HandigMarie Händig
Pedagog, kognitiv beteendeterapeut
marie.handig@prima.se

Erika_JohanssonErika Johansson
Leg. psykolog
erika.johansson@prima.se

Heidi Kankaanranta
Leg. sjuksköterska
heidi.kankaanranta@prima.se

Sara Karlsson
Medicinsk sekreterare
sara.karlsson@prima.se

Madelene Lundin
Administratör
madelene.lundin@prima.se

Inger_MoreauInger Moreau
Leg. sjuksköterska
inger.moreau@prima.se

Katarina Olsson
Leg. arbetsterapeut
katarina.olsson@prima.se

Anna Rickardsson
Leg. psykolog
anna.rickardsson@prima.se

Jenny Romijn litenJenny Romijn
Leg. psykolog
jenny.romijn@prima.se

Petra Skoglund litenPetra Skoglund
Leg. psykolog
petra.skoglund@prima.se

ElinSElin Skott
Leg. sjuksköterska
elin.skott@prima.se

Camilla Söderberg
Leg. psykolog
camilla.soderberg@prima.se

Asa_SoderstromÅsa Söderström
Leg. sjuksköterska
asa.soderstrom@prima.se

Victoria Thun
Leg. sjuksköterska
victoria.thun@prima.se

Helene Andersson Bsenko
Leg. psykolog
helene.andersson-bsenko@prima.se

Christina Bell
PTP-psykolog
christina.bell@prima.se

Eva Berglund
Leg. psykolog
eva.berglund@prima.se

Vasileios Binolis
ST-läkare
vasileios.binolis@prima.se

Märta Embrink
PTP-psykolog
marta.embrink@prima.se

Mia Hedlund
Psykologassistent
mia.hedlund@prima.se

Zozie Liljendahl
Medicinsk sekreterare
zozie.liljendahl@prima.se

Aleksandra Rak
Leg. psykolog
aleksandra.rak@prima.se

Sara Sjödin McManus
Medicinsk sekreterare
sara.mcmanus@prima.se

Jenny Görling
Leg. psykolog
Föräldraledig