Handen

Prima_Undersidor_33

PRIMA Handen

Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i Haninge, Nynäshamn eller Tyresö kommun. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Läs här hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.
Vi håller regelbundet en föreläsning om Vad är ångest. Läs mer.
Du är också välkommen på föreläsningen om Vad är depression. Läs mer.
Vidare erbjuder vi informationsträffar om ADHD och autismspektrumtillstånd. Läs mer.

Öppettider
Måndag, onsdag, torsdag och fredag klockan 08.00-17.00
Tisdag klockan 08.00-19.00 (Ej kvällsöppet under v 23 t.o.m. v 34. Måndag-fredag klockan 08.00-17.00)

Besöksadress
Handenterminalen 2, plan 9
136 40 Haninge
Hitta hit
Handen

Om du önskar ändra din bokade tid så ring eller mejla receptionen så hjälper vi dig snabbt.
Det går också bra att använda 1177 Vårdguiden.
Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider.
Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-410 60 700
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl handen@prima.se

Läs om PRIMA Handen i vår årsredovisning:
Tänka nytt och göra rätt.
Mini-Pia ger kraft.
Psykiatri på barnens villkor.

hareliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00.

Vi på PRIMA Handen

Asa_LundbergÅsa Schlyter, verksamhetschef, medicinskt ansvarig
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri, leg. psykoterapeut
asa.schlyter@prima.se

Anna_WiklundAnna Wiklund
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
anna.wiklund@prima.se

Inger_GynningInger Gynning, biträdande enhetschef
Kurator
inger.gynning@prima.se

Zandra Berzen litenZandra Berzén
Medicinsk sekreterare
zandra.berzen@prima.se

Torkel CarlssonTorkel Carlsson
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
torkel.carlsson@prima.se

Maria_ErikssonMaria Eriksson
Medicinsk sekreterare
maria.eriksson@prima.se

Carolina Hansson litenCarolina Hansson
Medicinsk sekreterare
carolina.hansson@prima.se

Marie_HandigMarie Händig
Pedagog, kognitiv beteendeterapeut
marie.handig@prima.se

Erika_JohanssonErika Johansson
Leg. psykolog
erika.johansson@prima.se

Therese Lindstrom litenTherése Lindström
Leg. psykolog
therese.lindstrom@prima.se

Inger_MoreauInger Moreau
Leg. sjuksköterska
inger.moreau@prima.se

Petra Skoglund litenPetra Skoglund
Leg. psykolog
petra.skoglund@prima.se

Asa_SoderstromÅsa Söderström
Leg. sjuksköterska
asa.soderstrom@prima.se

Helene Andersson Bsenko
Leg. psykolog
helene.andersson-bsenko@prima.se

Katrin Berglund Färje
Överläkare
katrin.berglund-farje@prima.se

Therese Fredriksson Leveaux
Administratör
therese.fredriksson-leveaux@prima.se

Sandra Frööjd
PTP-psykolog
sandra.froojd@prima.se

Jenny Görling
Leg. psykolog
jenny.gorling@prima.se

Heidi Kankaanranta
Leg. sjuksköterska
heidi.kankaanranta@prima.se

Åsa Liljendahl
Medicinsk sekreterare
asa.liljendahl@prima.se

Madelene Lundin
Administratör
madelene.lundin@prima.se

Sofie Nylander
ST-läkare
sofie.nylander@prima.se

Katarina Olsson
Leg. arbetsterapeut
katarina.olsson@prima.se

Hanna Prane
PTP-psykolog
hanna.prane@prima.se

Aleksandra Rak
Leg. psykolog
aleksandra.rak@prima.se

Linda Ramstrand
PTP-psykolog
linda.ramstrand@prima.se

Anna Rickardsson
Leg. psykolog
anna.rickardsson@prima.se

Elina Salonen
Leg. psykolog
elina.salonen@prima.se

Camilla Söderberg
Leg. psykolog
camilla.soderberg@prima.se

Victoria Thun
Sjuksköterska
victoria.thun@prima.se

Lena Tyni
Underläkare
lena.tyni@prima.se

Klara Dahlbäck
Leg. psykolog
Föräldraledig

Sara Karlsson
Medicinsk sekreterare
Föräldraledig

Jenny Romijn litenJenny Romijn
Leg. psykolog
Föräldraledig