Prima_Undersidor_7

PRIMA Botkyrka
Välkommen till PRIMA Barn- och Ungdomspsykiatri Botkyrka! Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som har måttlig till svår psykiatrisk problematik och bor i Botkyrka kommun. Verksamheten är kostnadsfri.

Med måttlig till svår psykiatrisk problematik avses t.ex. depression, livsleda, misstänksamhet, psykos, ätstörning, tvång och svårare former av ångest som påverkar barnets fungerande.

Lindriga till måttliga psykiatriska problem hänvisas till första linjen. Med lindriga till måttliga psykiatrisk problem avses t.ex. sömnstörning, oro, rädsla och nedstämdhet. För att hitta en mottagning nära dig, var god se information på 1177 Vårdguiden: Psykiskt stöd för dig som är ung i Stockholms län – 1177 Vårdguiden.

Vi gör neuropsykiatriska utredningar där den huvudsakliga frågeställningen är autism efter remiss från skolhälsovården. Neuropsykiatriska utredningar där den huvudsakliga frågeställningen är ADHD görs av BUMM med tilläggsavtal.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Här kan du läsa om hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.

Öppettider
Måndag klockan 08.00–19.00
Tisdag-fredag klockan 08.00–17.00

Besöksadress
Tomtbergavägen 2
145 67 Norsborg
Hitta hit
Norsborg

Vi har telefonrådgivning helgfria vardagar klockan 08.00-16.45. Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-580 07 100
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl botkyrka@prima.se
Det går också bra att kontakta oss via 1177 Vårdguiden.

Att lära sig mer och träffa andra i samma situation kan göra stor skillnad i vardagen. Därför ger PRIMA olika typer av utbildningar och informationsträffar:

FÖRELÄSNINGAR
ASTA
PIA
Kognitivt stöd

GRUPPER
Kontakt

ödlaliten

Vi strävar hela tiden efter att utveckla och säkra vårdens kvalitet så att resultatet och upplevelsen blir ännu bättre för dig som patient. För att kunna göra det registrerar vår enhet uppgifter i Nationella kvalitetsregister.

För att förbättra kvaliteten inom hälso- och sjukvården för dig och andra med samma sjukdom samlar vi på PRIMA in uppgifter om dig i Nationella kvalitetsregister. Du har rätt att slippa bli registrerad. Du har också rätt att få dina uppgifter utplånade i registret. Om du önskar detta, kontakta din mottagning eller meddela oss detta när du besöker oss. Mer information om kvalitetsregistren och dina rättigheter finns på Psykiatriregisters webbplats psykiatriregister.registercentrum.se/.

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Botkyrka

Lotta KrishanCharlotta Krishan, enhetschef
Leg. psykolog
charlotta.krishan@prima.se

RobinFRobin Finney
Leg. psykolog
robin.finney@prima.se

MaiBrittGiacobiniMaiBritt Giacobini
Leg. läkare, medicine doktor,
specialist i barn- och ungdomspsykiatri,
specialist i klinisk genetik
maibritt.giacobini@prima.se

Lena_JohanssonLena Johansson
Medicinsk sekreterare
lena.johansson@prima.se

Dimitar KrastevDimitar Krastev
Leg. psykolog
dimitar.krastev@prima.se

Therese Fredriksson Leveaux
Administratör
therese.fredriksson-leveaux@prima.se

Susanna LundstromSusanna Lundström
Leg. psykolog
susanna.lundstrom@prima.se

Åsa MårsellÅsa Mårsell
Leg läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
asa.marsell@prima.se

Andreas OhlssonAndreas Ohlsson
Leg. psykolog
andreas.ohlsson@prima.se

Kerstin_Rydberg
Kerstin Rydberg

Pedagog
kerstin.rydberg@prima.se

Solgerd_SydhSolgerd Sydh
Specialpedagog
solgerd.sydh@prima.se

MatildaUMatilda Utbult
Leg. arbetsterapeut
matilda.utbult@prima.se

Pernilla Flodin
Medicinsk sekreterare
pernilla.flodin@prima.se

Sehnaz Güven
Medicinsk sekreterare
sehnaz.guven@prima.se

Rubayet Islam
Leg. sjuksköterska
rubayet.islam@prima.se

Viyanne Liljeberg
Leg. sjuksköterska
viyanne.liljeberg@prima.se

Daniel Möller
Leg. psykolog
daniel.moller@prima.se

Johanna Tunved
Leg. psykolog
johanna.tunved@prima.se

Lena Tyni
ST-läkare
lena.tyni@prima.se

Christina Zhang
PTP-psykolog
christina.zhang@prima.se

Melodi AdamiMelodi Adami
Leg. psykolog
Föräldraledig