Unga Vuxna

Prima_Undersidor_2

 

PRIMA Unga Vuxna

Mottagningen är öppen för dig mellan 18 och 25 år som bor i Danderyd, Täby, Vallentuna, Åkersberga eller Lidingö. Välkommen att ringa till oss för rådgivning eller för att göra en nyanmälan. Du kan också komma på remiss från till exempel en husläkare, skolkurator eller någon annan vårdgivare.

Mottagningen har ett DBT-team som arbetar med dialektisk beteendeterapi (DBT) för dig med instabil personlighetsproblematik.

Så här går det till:
När du kommer till Unga Vuxna för första gången börjar vi med att tillsammans ta reda på dina problemområden. Om det behövs fortsätter vi med utredning, diagnostisering och behandling. Behandlingen kan bestå av medicinering, stödsamtal eller olika typer av psykoterapi.

Unga Vuxna samarbetar med våra övriga öppenvårdsmottagningar, slutenvården och psykoterapienheten inom PRIMA.

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00–17.00

Besöksadress
Danderyds sjukhus
Hus 31
182 87 Danderyd

Hus 31

Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider. Välkommen att ringa oss.
Telefon 0733-23 23 23 eller 08-123 580 88

Mejl ungavuxna@prima.se

Läs om PRIMA Unga Vuxna i vår årsredovisning: En livsskola för unga vuxna.

snigelliten

Vid akut behov av psykiatrisk hjälp och efter kontorstid kontakta PRIMA Akutenhet NoA som kan nås dygnet runt årets alla dagar. NoA hittar du på Danderyds sjukhus, hus 31, telefon 08-123 558 58. NoA måste alltid kontaktas, via telefon eller remiss, före besök.

Vi på PRIMA Unga Vuxna

Ann_liten

Ann Robertsson, enhetschef
Leg. sjuksköterska
ann.robertsson@prima.se

Tom Agri
Leg. psykolog
tom.agri@prima.se

Christian Beer
Leg. sjuksköterska
christian.beer@prima.se

Minna Brewitz
Leg. sjuksköterska
minna.brewitz@prima.se

Helena Eskilsson
Leg. psykolog
helena.eskilsson@prima.se

Jim Green
PTP-psykolog
jim.green@prima.se

Annika Heyman
Överläkare
annika.heyman@prima.se

Annika Holmberg
Sekreterare
annika.holmberg@prima.se

Björn Högberg
Leg. psykolog
bjorn.hogberg@prima.se

Carina Jansson
Skötare
carina.jansson@prima.se

Elisabeth Jansson
Leg. psykolog
elisabeth.jansson@prima.se

Petra Karlsson
Leg. sjuksköterska
petra.karlsson@prima.se

Elisabeth Klason Gustafsson
Kurator
elisabeth.klason-gustafsson@prima.se

Susanne Lehtonen
Leg. sjuksköterska
susanne.lehtonen@prima.se

Annelie Niklasson
Sekreterare
annelie.niklasson@prima.se

Sara Nilsson
Administratör
sara.nilsson@prima.se

Åsa Peterson
Leg. psykolog
asa.peterson@prima.se

Eva Schmidt
Överläkare, medicinskt ansvarig
eva.schmidt@prima.se

Christina Wahlin
Leg. psykolog
christina.wahlin@prima.se

Sofia Åhlqvist
Leg. psykolog
sofia.ahlqvist@prima.se