Mörby

Prima_Undersidor_37

PRIMA Vuxenpsykiatri Mörby

PRIMA Vuxenpsykiatri Mörby är en allmänpsykiatrisk öppenvårdsmottagning som ligger mitt i Mörby Centrum. Mottagningen vänder sig i första hand till invånare i Danderyds och Vaxholms kommun men är även öppen för personer bosatta i andra kommuner. Du kan antingen ringa direkt till oss för att boka en tid eller komma hit på remiss. Under våra öppettider finns det dessutom möjlighet till telefonrådgivning.

Alla personer över 18 år med psykiska besvär är välkomna hit för utredning och behandling. Förutom medicinering och samtalsterapi erbjuder vi bland annat gruppbehandlingar som aktiv avslappning och mindfulness.

Som allmänpsykiatrisk mottagning utreder, diagnostiserar och behandlar vi bland annat olika typer av depressions- och ångestproblematik. Vi erbjuder också neuropsykiatriska utredningar och behandlingar.

Här kan du läsa mer om arbetsterapi.

Drop in neuropsykiatriska funktionshinder
För våra patienter som medicinerar för neuropsykiatriska funktionshinder har vi drop in-tider till sjuksköterska för rutinkontroller:
tisdag klockan 08.30-09.30
onsdag klockan 14.30-15.30
torsdag klockan 14.30-16.00

Observera att det kan bli fullt på drop in vilket kan innebära väntetid. Tänk också på att besöka drop in i god tid innan receptet tar slut. Recept skrivs vanligen inom tre-fem dagar.

Rådgivning sjuksköterska
Är du patient hos oss och önskar rådgivning av sjuksköterska (knappval 1) så har vi telefontid:
måndag, onsdag och fredag klockan 09.00-11.00
tisdag och torsdag klockan 10.00-11.00.

Egenanmälan
Önskar du bli patient hos oss så ring till receptionen (knappval 2) och boka in en tid för bedömning.

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00-17.00

Besöksadress
Mörby Centrum plan 7, 7 tr
182 31 Danderyd
Hitta hit
MorbyVuxenpsykiatri

Telefon 08-410 257 50
Du är också välkommen att mejla dina frågor.
Mejl morby@prima.se

PRIMA Affektiva Livsstilsmottagningen ALM

hundkexsmall

Vid akut behov av psykiatrisk hjälp och efter kontorstid kontakta PRIMA Akutenhet NoA som kan nås dygnet runt årets alla dagar. NoA hittar du på Danderyds sjukhus, hus 31, telefon 08-123 558 58. NoA måste alltid kontaktas, via telefon eller remiss, före besök.

Vi på PRIMA Mörby

Sara_liten

Sara Johansson-Haavisto, enhetschef
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-410 739 59

Pernilla Aderheim
Skötare
pernilla.aderheim@prima.se

Karin Bergman
Leg. psykolog, leg. psykoterapeut
karin.bergman@prima.se

Lena Borg
Leg. psykolog, leg. psykoterapeut
lena.borg@prima.se

Anneli Byström
Leg. sjuksköterska psykiatri
anneli.bystrom@prima.se

Malin Carlson
Leg. psykolog
malin.carlson@prima.se

Magnus Christensen
Överläkare
magnus.christensen@prima.se

Pernilla Dickson
Medicinsk sekreterare
pernilla.dickson@prima.se

Viola Edwin
Överläkare
viola.edwin@prima.se

Caroline Ek
Överläkare, specialist i allmänpsykiatri
caroline.ek@prima.se

Malin Elmell
Leg. sjuksköterska
malin.elmell@prima.se

Matilda Furness
Leg. arbetsterapeut
matilda.furness@prima.se

Bodil Gram
Kurator
bodil.gram@prima.se

Malin Helgesson
Medicinsk sekreterare
malin.helgesson@prima.se

Birgitta Härkönen Smidhammar
Leg. psykoterapeut
birgitta.harkonen-smidhammar@prima.se

Gabriella Innerstedt Skoglund
Leg. sjuksköterska
gabriella.innerstedt@prima.se

Natalia Irving
Överläkare
natalia.irving@prima.se

Joakim Jakobsson
Medicinsk sekreterare
joakim.jakobsson@prima.se

Ingela Karden
Medicinsk sekreterare
ingela.karden@prima.se

Ingrid Karlsson
Administratör
ingrid.karlsson@prima.se

Sandra Kempe
Leg. psykolog, leg. psykoterapeut
sandra.kempe@prima.se

Annika Lewin
Leg. sjuksköterska
annika.lewin@prima.se

Ola Lidström
Leg. psykolog
ola.lidstrom@prima.se

Elisabeth Lindmark-Virding
Administratör
elisabeth.lindmark-virding@prima.se

Yvonne Lowert
Överläkare
yvonne.lowert@prima.se

Johanna Orrby
Överläkare
johanna.orrby@prima.se

Magnus Reid
Koordinator
magnus.reid@prima.se

Gustaf Reinebo
Leg. psykolog
gustaf.reinebo@prima.se

Leena Seppälä
Leg. sjuksköterska
leena.seppala@prima.se

Anna Thorild
Kurator
anna.thorild@prima.se

Tarja Viljehammar
Leg. sjuksköterska
tarja.viljehammar@prima.se

Veronica Warner
Leg. psykolog
veronica.warner@prima.se

Susanne Åström
Medicinsk sekreterare
susanne.astrom@prima.se

Agneta Öhlin
Kurator, leg. psykoterapeut
agneta.ohlin@prima.se