Lidingö

Prima_Undersidor_40

 

PRIMA Vuxenpsykiatri Lidingö

PRIMA Vuxenpsykiatri Lidingö är en mottagning som erbjuder psykiatrisk specialistvård i Lidingö kommun. Personer över 18 år med psykiska problem är välkomna till oss för utredning, diagnostisering och behandling. Du kan själv ringa till oss om du har psykiska problem eller komma på remiss. Det finns också möjlighet till telefonrådgivning.

Vi erbjuder modern psykiatrisk behandling som kan omfatta medicinering och/eller samtalsbehandling individuellt eller i grupp. Gruppbehandlingarna riktar sig till personer med utmattningssyndrom, depression, panikångest, social fobi, andra ångesttillstånd och sömnproblem. I mottagningens behandlingsutbud ingår även psykodramagrupp, mindfulnessgrupp, ADHD-grupp samt grupp för OCD-patienter.

Vid behov finns ett väl inarbetat samarbete med olika verksamheter inom Lidingö stad, som husläkare, Socialkontoret, Socialpsykiatrin, Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, Beroendemottagningen, Missbruksenheten och psykiatriska kliniken vid Danderyds sjukhus.

Vi har också ett nära samarbete med PRIMA Psykosteam Lidingö, som finns i angränsande lokaler.

Vi erbjuder drop-in för patienter med ADHD/ADD som behandlas med läkemedel. Onsdagar klockan 13.00-15.00. Du anmäler dig i receptionen. Hos sjuksköterska sker uppföljning av blodtryck, puls, vikt och effektkontroll. Behöver du nya recept förmedlas denna information till din läkare.

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00–17.00

Besöksadress
Stjärnvägen 2 nb
181 34 Lidingö
Hitta hit
Lidingo

Telefon 08-410 257 00
Egenanmälan vardagar 9.00-10.00 via telefon 08-410 257 13

Receptförnyelse
Ring 08-410 257 00, knappval 1. Tala in ditt namn och personnummer samt namn på läkemedel. Tänk på att tala tydligt.
Förnyelse av befintliga recept kan ta upp till tre arbetsdagar. Du kan logga in på Mina vårdkontakter eller använda Apoteket ABs app ”Mina recept” för att se om ditt recept finns på apoteket.

Du är också välkommen att skicka dina frågor via mejl.
Mejl lidingo@prima.se 

PRIMA Psykosteam Lidingö

kvistliten

Vid akut behov av psykiatrisk hjälp och efter kontorstid kontakta PRIMA Akutenhet NoA som kan nås dygnet runt årets alla dagar. NoA hittar du på Danderyds sjukhus, hus 31, telefon 08-123 558 58. NoA måste alltid kontaktas, via telefon eller remiss, före besök.

Vi på PRIMA Lidingö

Eli_liten

Eli Högberg, enhetschef
Leg. läkare, specialist i allmänpsykiatri, leg. psykoterapeut
Telefon 08-410 257 01
eli.hogberg@prima.se

Sotiris Greveniotis, biträdande enhetschef
Leg. psykolog
Telefon 08-410 257 17
sotiris.greveniotis@prima.se

Bengt Almström
Överläkare
Telefon 08-410 647 12
bengt.almstrom@prima.se

Alexandros Angelopoulos
Överläkare
alexandros.angelopoulos@prima.se

Per Broman
ST-läkare
Telefon 08-410 257 45
per.broman@prima.se

Elin Eneström
Medicinsk sekreterare
Telefon 08-410 257 32
elin.enestrom@prima.se

Lars Gyllenhammar
Leg. psykolog, leg. psykoterapeut
Telefon 08-410 257 31
lars.gyllenhammar@prima.se

Kerstin Hallengren
Leg. psykiatrisjuksköterska
Telefon 08-410 257 19
kerstin.hallengren@prima.se

Susanna Jarlsdotter Rehn
Receptionist
Telefon 08-410 257 00
susanna.rehn@prima.se

Julia Jonaszon
Kurator
Telefon 08-410 257 14
julia.jonaszon@prima.se

Andreas Keller
PTP-psykolog
Telefon 08-410 257 06
andreas.keller@prima.se

Sebastian Kloss
Kurator
Telefon 08-410 257 04
sebastian.kloss@prima.se

Glenn Kristoffersson
PTP-psykolog
Telefon 08-410 257 22
glenn.kristoffersson@prima.se

Olle Malm
Leg. psykolog
Telefon 08-410 257 05
olle.malm@prima.se

Sonja Nyström
Skötare, leg. psykoterapeut
Telefon 08-410 257 86
sonja.nystrom@prima.se

Martin Rydeberg
Leg. arbetsterapeut
Telefon 08-410 257 15
martin.rydeberg@prima.se

Eva Rönnqvist
Medicinsk sekreterare
Telefon 08-410 257 03
eva.ronnqvist-borenas@prima.se

Goran Simin
Överläkare
Telefon 08-410 257 81
goran.simin@prima.se

Susanna Skaffman
Överläkare
susanna.skaffman@prima.se

Jon Stefansson
Överläkare
Telefon 08-410 257 37
jon.stefansson@prima.se

Carina Strand
Administratör
Telefon 08-410 257 27
carina.strand@prima.se

Ulrika Strand
Receptionist
Telefon 08-410 257 02
ulrika.strand@prima.se

Britta Westman
Leg. fysioterapeut, leg. psykoterapeut
Telefon 08-410 257 16
britta.westman@prima.se

Liina Hellman
Leg. psykiatrisjuksköterska
Föräldraledig