Prima_Undersidor_42

 

PRIMA Vuxenpsykiatri Jakobsberg

PRIMA Vuxenpsykiatri Jakobsberg ansvarar för den psykiatriska öppenvården för vuxna i kommunerna Järfälla och Upplands-Bro. Personer över 18 år med psykiska problem är välkomna till oss för utredning, diagnosticering och behandling. Du kan komma hit via remiss eller ringa oss för bedömning.

Öppen mottagning hos sjuksköterska för patienter med ADHD
För dig som behandlas med centralstimulerande läkemedel eller Strattera. Uppföljning utan tidsbokning, du kommer bara förbi, anmäler dig och får träffa en sjuksköterska för kontroll av blodtryck, puls, vikt effekt och biverkningar.
Tisdagar 07.45-09.30
Onsdagar 17.00-19.00

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00–17.00

Besöksadress
Jakobsbergs sjukhus
Birgittavägen 2 A
177 31 Järfälla
Hitta hit
JakobsbergVuxenpsykiatri

Telefon 08-580 043 50
Mejl jakobsberg@prima.se
Det går också bra att kontakta oss via 1177 Vårdguiden.

liljaliten

Vid akut behov av psykiatrisk hjälp och efter kontorstid (vardagar klockan 17.00-22.00, helger klockan 08.00-22.00) kontakta PRIMA Jakobsberg Akut på telefon 08-580 042 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Jakobsberg

Anna Fahlgren, Enhetschef
Skötare
Telefon 08-580 040 88
anna.fahlgren@prima.se

Degen Abraham
Leg. arbetsterapeut
Telefon 08-580 040 62
degen.abraham@prima.se

Andrea Aedo Guerrero
Specialistläkare
Telefon 08-580 043 50
andrea.aedo@prima.se

Therese Dahl
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 75
therese.dahl@prima.se

Elisabet Danielsson
Leg. sjukgymnast
Telefon 08-580 043 56
elisabeth.danielsson@prima.se

Linnéa Elvander
PTP-psykolog
Telefon 08-580 043 80
linnea.elvander@prima.se

Naomi Forsberg
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-580 043 77
naomi.forsberg@prima.se

Ingrid Hedin
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-580 043 71
ingrid.hedin@prima.se

Andreas Irwinger
Överläkare
Telefon 08-580 043 50
andreas.irwinger@prima.se

Matilda Johansson
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 55
matilda.johansson@prima.se

Ella Kullberg
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 17
ella.kullberg@prima.se

Ylva Landin
ST-läkare
Telefon 08-580 043 50
ylva.landin@prima.se

Ulrika Lindgren
Medicinsk sekreterare
Telefon 08-580 043 54
ulrika.lindgren@prima.se

Tiina Lundgren
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-580 043 08
tiina.lundgren@prima.se

Maria Lundmark
Leg. läkare, specialist i psykiatri
Telefon 08-580 043 50
maria.lundmark@prima.se

Axel Lönqvist
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 05
axel.lonqvist@prima.se

Odette Mc Intosh
Kurator
Telefon 08-580 043 18
odette.mcintosh@prima.se

Ritva-Liisa Melander
Skötare
Telefon 08-580 043 62
ritva-liisa.melander@prima.se

Bianca Mittelton
Receptionist
Telefon 08-580 043 50
bianca.mittelton@prima.se

Anne Mårtensson
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 69
anne.martensson@prima.se

Lis-Mari Norrena
Medicinsk sekreterare
Telefon 08-580 043 21
lis-mari.norrena@prima.se

Joel Pilesjö
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 63
joel.pilesjo@prima.se

Christina von Schéele
Specialistläkare
Telefon 08-580 043 50
christina.vonscheele@prima.se

Rebecca Ullmark
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-580 043 66
rebecca.stiernspetz@prima.se

Torbjörn Vestberg
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 12
torbjorn.vestberg@prima.se

Jeanette Widell
Medicinsk sekreterare
Telefon 08-580 043 59
jeanette.widell@prima.se

Johanna Åkerblad
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-580 043 64
johanna.akerblad@prima.se

Lars Öhrmalm
ST-läkare
Telefon 08-580 043 50
lars.ohrmalm@prima.se

Ebba Davidsson
Leg. sjuksköterska
Föräldraledig