Jakobsberg

Prima_Undersidor_42

 

PRIMA Vuxenpsykiatri Jakobsberg

PRIMA Vuxenpsykiatri Jakobsberg ansvarar för den psykiatriska öppenvården för vuxna i kommunerna Järfälla och Upplands-Bro. Personer över 18 år med psykiska problem är välkomna till oss för utredning, diagnosticering och behandling. Du kan komma hit via remiss eller ringa oss för bedömning.

Öppen mottagning hos sjuksköterska för patienter med ADHD
För dig som behandlas med centralstimulerande läkemedel eller Strattera. Uppföljning utan tidsbokning, du kommer bara förbi, anmäler dig och får träffa en sjuksköterska för kontroll av blodtryck, puls, vikt effekt och biverkningar.
Tisdagar 07.45-09.30
Onsdagar 17.00-19.00 (OBS, ingen kvällsmottagning veckorna 26-32)

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00–17.00

Besöksadress
Jakobsbergs sjukhus
Birgittavägen 2 A
177 31 Järfälla
Hitta hit
JakobsbergVuxenpsykiatri

Telefon 08-580 043 50
Mejl jakobsberg@prima.se

liljaliten

Vid akut behov av psykiatrisk hjälp och efter kontorstid (vardagar klockan 17.00-22.00, helger klockan 08.00-22.00) kontakta PRIMA Jakobsberg Akut på telefon 08-580 042 00.

Vi på PRIMA Jakobsberg

Maria Lundmark, enhetschef
Leg. läkare, specialist i psykiatri
Telefon 08-580 043 50
maria.lundmark@prima.se

Anna Fahlgren, biträdande enhetschef
Skötare
Telefon 08-580 040 88
anna.fahlgren@prima.se

Degen Abraham
Leg. arbetsterapeut
degen.abraham@prima.se

Jackeline Addison-Smith
Medicinsk sekreterare
Telefon 08-580 043 53
jackeline.addison-smith@prima.se

Andreas Andersson
Medicinsk sekreterare
Telefon 08-580 043 54
andreas.andersson@prima.se

Kristin Ardai
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-410 257 48
kristin.ardai@prima.se

Elisabet Danielsson
Leg. sjukgymnast
Telefon 08-580 043 56
elisabeth.danielsson@prima.se

Ebba Davidsson
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-580 043 77
ebba.davidsson@prima.se

Susanne Eriksson
PTP-psykolog
Telefon 08-580 043 83
susanne.eriksson@prima.se

Emma Evald
Receptionist
Telefon 08-580 043 04
emma.evald@prima.se

Pernilla Fors
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 80
pernilla.fors@prima.se

Charlotte Gustafsson
Specialistläkare
Telefon 08-580 043 50
charlotte.gustafsson@prima.se

Elisabeth Hartmann Ceder
Överläkare
Telefon 08-410 647 13
elisabeth.hartmann-ceder@prima.se

Lena Holmberg-Söderlund
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-580 043 14
lena.soderlund@prima.se

Matilda Johansson
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 55
matilda.johansson@prima.se

Sara Johansson-Haavisto
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-410 739 59
sara.johansson-haavisto@prima.se

Ella Kullberg
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 17
ella.kullberg@prima.se

Axel Lönqvist
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 05
axel.lonqvist@prima.se

Odette Mc Intosh
Kurator
Telefon 08-580 043 18
odette.mcintosh@prima.se

Ritva-Liisa Melander
Skötare
Telefon 08-580 043 62
ritva-liisa.melander@prima.se

Anne Mårtensson
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 69
anne.martensson@prima.se

Rebecca Ullmark
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-580 043 66
rebecca.stiernspetz@prima.se

Torbjörn Vestberg
Leg. psykolog
Telefon 08-580 043 12
torbjorn.vestberg@prima.se

Sandra Vinge
Medicinsk sekreterare
Telefon 08-580 043 21
sandra.vinge@prima.se

Jeanette Widell
Medicinsk sekreterare
Telefon 08-580 043 59
jeanette.widell@prima.se

Johanna Åkerblad
Leg. sjuksköterska
Telefon 08-580 043 64
johanna.akerblad@prima.se

Sara Edström
Leg. psykolog
Föräldraledig

Maria Gröndal
Leg. psykolog
Föräldraledig

Susanna Johansson
Leg. psykolog
Föräldraledig