Lifespan

Prima_Undersidor_31

 

PRIMA Lifespan

PRIMA Lifespan tar emot barn och unga i åldrarna 0-18 år för neuropsykiatrisk utredning och behandling. PRIMA Lifespan utreder, diagnostiserar och erbjuder psykopedagogisk behandling för den unge och dennes familj. Vi fokuserar på barn och ungdomar som har en pågående kontakt på PRIMA barn- eller vuxenpsykiatri. Remiss från mottagning inom PRIMA barn- eller vuxenpsykiatri krävs.

Mottagningen har specialistkompetens inom neuropsykiatri, såväl för barn och ungdomar som vuxna. Alla med stor vana av utredning och behandling av neuropsykiatriska funktionsnedsättningar.

PRIMA Lifespan erbjuder även KBT-behandling för ångesttillstånd hos barn och unga vuxna upp till 25 år för patienter som har en pågående kontakt på PRIMA barn- eller vuxenpsykiatri. Även här krävs remiss från mottagning inom PRIMA.

Vi erbjuder även handledning, konsultation och utbildning.

Vill du vara med i ett forskningsprojekt om Behandling av ADHD med Mag-Bakterier (BAMBA-studien)?
BAMBA-studien är ett pågående forskningsprojekt i Stockholm som drivs av Karolinska Institutet i samverkan med PRIMA Barn- och Ungdomspsykiatri.

Vi försöker ta reda på:
(1) om behandling med ”snälla” mjölksyra-bakterier kan minska ADHD-symptom och problem med magen
(2) om barn och ungdomar med ADHD har en annan sorts tarmbakterier än barn och ungdomar utan ADHD.

Vi söker barn och ungdomar som:
– är mellan 5-18 år, pojkar och flickor
– har diagnosen ADHD (med eller utan mag-/tarmproblem).

Vill du veta mer om BAMBA-studien, kontakta sjuksköterska Elin Mattsson eller överläkare MaiBritt Giacobini:
elin.mattsson@prima.se
maibritt.giacobini@prima.se.

För övriga frågor, lifespan@prima.se.

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00–17.00

Besöksadress
Götgatan 71
116 21 Stockholm
Hitta hit
Gotgatan

Telefon 08-640 77 10
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl lifespan@prima.se

Läs om Lifespan i PRIMAs årsredovisning: PRIMA Lifespan – för hela familjen

igelkottliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00.

Vi på PRIMA Lifespan

Elisabeth_LeanderElisabeth Leander, enhetschef
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri.
elisabeth.leander@prima.se

Sandra AnderssonSandra Andersson
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
sandra.andersson@prima.se

Martina_Barnevik_OlssonMartina Barnevik Olsson
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
martina.barnevik-olsson@prima.se

Sanna_BelfrageSanna Belfrage
Leg. sjuksköterska
sanna.belfrage@prima.se

Malin Castenfors litenMalin Castenfors
Leg. psykolog
malin.castenfors@prima.se

Carl Granfors litenCarl Granfors
Leg. läkare, specialist i allmänpsykiatri
carl.granfors@prima.se

Maria KindstedtMaria Kindstedt
Leg. psykolog
maria.kindstedt@prima.se

Greta Lundquist litenGreta Lundquist
Leg. psykolog
greta.lundquist@prima.se

Malin Stafrin litenMalin Stafrin
Medicinsk sekreterare
malin.stafrin@prima.se

Ellen Edberg
Leg. psykolog
ellen.edberg@prima.se

Johanna Siim
PTP-psykolog
johanna.siim@prima.se

Elin Skott
Leg. sjuksköterska
elin.mattsson@prima.se

Anna Tholcke
PTP-psykolog
anna.tholcke@prima.se

Michaela Wallhem
Leg. psykolog
michaela.wallhem@prima.se

Sara Wretman
Medicinsk sekreterare
sara.wretman@prima.se

Lina_JacobsonLina Poltrago
Leg. psykolog
Föräldraledig