Prima_Undersidor_31

 

PRIMA Lifespan
Välkommen till PRIMA Lifepan! Mottagningen tar emot barn och unga i åldrarna 0-18 år för neuropsykiatrisk utredning och behandling. Vi utreder, diagnostiserar och erbjuder psykopedagogisk behandling för den unge och dennes familj. Vi fokuserar på barn och ungdomar som har en pågående kontakt på PRIMA barn- eller vuxenpsykiatri. Remiss från mottagning inom PRIMA barn- eller vuxenpsykiatri krävs.

Mottagningen har specialistkompetens inom neuropsykiatri, såväl för barn och ungdomar som vuxna. Alla med stor vana av utredning och behandling av neuropsykiatriska funktionsnedsättningar.

PRIMA Lifespan erbjuder även KBT-behandling för ångesttillstånd hos barn och unga vuxna upp till 25 år för patienter som har en pågående kontakt på PRIMA barn- eller vuxenpsykiatri. Även här krävs remiss från mottagning inom PRIMA.

Vi erbjuder även handledning, konsultation och utbildning.

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00–17.00

Besöksadress
Götgatan 71
116 21 Stockholm
Hitta hit
Gotgatan

Telefon 08-640 77 10
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl lifespan@prima.se

Läs om Lifespan i PRIMAs årsredovisning: PRIMA Lifespan – för hela familjen

igelkottliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Lifespan

Elisabeth_LeanderElisabeth Leander, enhetschef
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri.
elisabeth.leander@prima.se

Sanna_BelfrageSanna Belfrage
Leg. sjuksköterska
sanna.belfrage@prima.se

Malin Castenfors litenMalin Castenfors
Leg. psykolog
malin.castenfors@prima.se

MaiBrittGiacobiniMaiBritt Giacobini
Leg. läkare, medicine doktor,
specialist i barn- och ungdomspsykiatri,
specialist i klinisk genetik
maibritt.giacobini@prima.se

Maria KindstedtMaria Kindstedt
Leg. psykolog
maria.kindstedt@prima.se

Lina_JacobsonLina Poltrago
Leg. psykolog
lina.poltrago@prima.se

Malin Stafrin litenMalin Stafrin
Medicinsk sekreterare
malin.stafrin@prima.se

MarcusSMarcus Strååt
Leg. psykolog
marcus.straat@prima.se

AnnaTAnna Tholcke
Leg. psykolog
anna.tholcke@prima.se

Maria VMaria Vestberg
Kognitiv beteendeterapeut
maria.vestberg@prima.se

MichaelaWMichaela Wallhem
Leg. psykolog
michaela.wallhem@prima.se

SaraWSara Wretman
Medicinsk sekreterare
sara.wretman@prima.se

Ellen Edberg
Leg. psykolog
ellen.edberg@prima.se

Emelie Lindkvist
PTP-psykolog
emelie.lindkvist@prima.se

Lotta Sjöberg
PTP-psykolog
lotta.sjoberg@prima.se