Botkyrka

Prima_Undersidor_7

PRIMA Botkyrka

Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i Botkyrka kommun. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Här kan du läsa om hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.

Vill du vara med i ett forskningsprojekt om Behandling av ADHD med Mag-Bakterier (BAMBA-studien)?
BAMBA-studien är ett pågående forskningsprojekt i Stockholm som drivs av Karolinska Institutet i samverkan med PRIMA Barn- och Ungdomspsykiatri.

Vi försöker ta reda på:
(1) om behandling med ”snälla” mjölksyra-bakterier kan minska ADHD-symptom och problem med magen
(2) om barn och ungdomar med ADHD har en annan sorts tarmbakterier än barn och ungdomar utan ADHD.

Vi söker barn och ungdomar som:
– är mellan 5-18 år, pojkar och flickor
– har diagnosen ADHD (med eller utan mag-/tarmproblem).

Vill du veta mer om BAMBA-studien, kontakta sjuksköterska Elin Mattsson eller överläkare MaiBritt Giacobini:
elin.mattsson@prima.se
maibritt.giacobini@prima.se.

För övriga frågor, botkyrka@prima.se.

Öppettider
Måndag, tisdag, onsdag och fredag klockan 08.00–17.00
Torsdag klockan 08.00–19.00

Besöksadress
Tomtbergavägen 2
145 67 Norsborg
Hitta hit
Norsborg

Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider. Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-580 07 100
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl botkyrka@prima.se
Det går också bra att kontakta oss via Mina vårdkontakter.

Att lära sig mer och träffa andra i samma situation kan göra stor skillnad i vardagen. Därför ger PRIMA olika typer av utbildningar och informationsträffar:

FÖRELÄSNINGAR
ASTA
PIA
Depression
Ångest

GRUPPER
Cool Kids
Komet

ödlaliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00.

Vi på PRIMA Botkyrka

Lotta KrishanCharlotta Krishan, enhetschef
Leg. psykolog
charlotta.krishan@prima.se

Martina_Barnevik_OlssonMartina Barnevik Olsson
Leg. läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
martina.barnevik-olsson@prima.se

Pernilla_DanielssonPernilla Danielsson
Assistent
pernilla.danielsson@prima.se

Pim_de_DardelPim de Dardel
Medicinsk sekreterare
pim.dedardel@prima.se

Margareta_FlorestedtMargareta Florestedt
Leg. sjuksköterska
margareta.florestedt@prima.se

MaiBrittGiacobiniMaiBritt Giacobini
Leg. läkare, medicine doktor,
specialist i barn- och ungdomspsykiatri,
specialist i klinisk genetik
maibritt.giacobini@prima.se

Lovisa_GraflundLovisa Graflund
Sjuksköterska
lovisa.graflund@prima.se

Carl Granfors litenCarl Granfors
Överläkare, specialist i allmänpsykiatri
carl.granfors@prima.se

Lena_JohanssonLena Johansson
Medicinsk sekreterare
lena.johansson@prima.se

Susanna LundstromSusanna Lundström
Leg. psykolog
susanna.lundstrom@prima.se

Sara MollerSara Möller
ST-läkare
sara.moller@prima.se

Kerstin_Rydberg
Kerstin Rydberg

Pedagog
kerstin.rydberg@prima.se

Helena_Rydell
Helena Rydell

Leg. sjuksköterska
helena.rydell@prima.se

Asa_SoderstromÅsa Söderström
Leg. sjuksköterska
asa.soderstrom@prima.se

Melodi Adami
Leg. psykolog
melodi.adami@prima.se

Anna Gryzelius
Medicinsk sekreterare
anna.gryzelius@prima.se

Emilia Jansson
ST-läkare
emilia.jansson@prima.se

Sevda Kuzey
Leg. psykolog
sevda.kuzey@prima.se

Lisa Larsson
Leg. sjuksköterska
lisa.larsson@prima.se

Åsa Mårsell
ST-läkare
asa.marsell@prima.se

Daniel Möller
PTP-psykolog
daniel.moller@prima.se

Linus Mörk
PTP-psykolog
linus.mork@prima.se

Johanna Tunved
Leg. psykolog
johanna.tunved@prima.se

Madelene Yanez
Medicinsk sekreterare
madelene.yanez@prima.se