Prima_Undersidor_7

PRIMA Botkyrka
Välkommen till PRIMA Barn- och Ungdomspsykiatri Botkyrka! Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i Botkyrka kommun. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Här kan du läsa om hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.

Öppettider
Måndag, tisdag, onsdag och fredag klockan 08.00–17.00
Torsdag klockan 08.00–19.00

Besöksadress
Tomtbergavägen 2
145 67 Norsborg
Hitta hit
Norsborg

Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider. Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-580 07 100
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl botkyrka@prima.se
Det går också bra att kontakta oss via 1177 Vårdguiden.

Att lära sig mer och träffa andra i samma situation kan göra stor skillnad i vardagen. Därför ger PRIMA olika typer av utbildningar och informationsträffar:

FÖRELÄSNINGAR
ASTA
PIA
Kognitivt stöd

GRUPPER
Basbehandling
Kontakt

ödlaliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Botkyrka

Lotta KrishanCharlotta Krishan, enhetschef
Leg. psykolog
charlotta.krishan@prima.se

Melodi AdamiMelodi Adami
Leg. psykolog
melodi.adami@prima.se

Binnur BircanBinnur Bircan
Medicinsk sekreterare
binnur.bircan@prima.se

RobinFRobin Finney
Leg. psykolog
robin.finney@prima.se

Margareta_FlorestedtMargareta Florestedt
Leg. sjuksköterska
margareta.florestedt@prima.se

Therese Fredriksson Leveaux
Administratör
therese.fredriksson-leveaux@prima.se

MaiBrittGiacobiniMaiBritt Giacobini
Leg. läkare, medicine doktor,
specialist i barn- och ungdomspsykiatri,
specialist i klinisk genetik
maibritt.giacobini@prima.se

Lena_JohanssonLena Johansson
Medicinsk sekreterare
lena.johansson@prima.se

Susanna LundstromSusanna Lundström
Leg. psykolog
susanna.lundstrom@prima.se

Åsa MårsellÅsa Mårsell
Leg läkare, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
asa.marsell@prima.se

Andreas OhlssonAndreas Ohlsson
Leg. psykolog
andreas.ohlsson@prima.se

Kerstin_Rydberg
Kerstin Rydberg

Pedagog
kerstin.rydberg@prima.se

AnnaSAnna Strandberg
ST-läkare
anna.strandberg@prima.se

Solgerd_SydhSolgerd Sydh
Specialpedagog
solgerd.sydh@prima.se

MatildaUMatilda Utbult
Leg. arbetsterapeut
matilda.utbult@prima.se

Madelene YanezMadelene Yanez
Medicinsk sekreterare
madelene.yanez@prima.se

Ana Latorre
Psykologassistent
ana.latorre@prima.se

Daniel Möller
Leg. psykolog
daniel.moller@prima.se

Johanna Tunved
Leg. psykolog
johanna.tunved@prima.se