Botkyrka

Prima_Undersidor_7

PRIMA Botkyrka

Mottagningen är öppen för barn och ungdomar mellan 0–18 år som bor i Botkyrka kommun. Verksamheten är kostnadsfri.

Vi tar även emot blivande föräldrar som hänvisats till oss från mödravården när det finns en oro inför det blivande föräldraskapet och föräldrar med små barn som hänvisas från BVC där det finns en oro eller problem med det barnet.

Här kan du läsa om hur ett nybesök, vidare insatser, utredning och behandling går till.

Öppettider
Måndag, tisdag, torsdag och fredag klockan 08.00–17.00
Onsdag klockan 08.00–19.00

Besöksadress
Tomtbergavägen 2
145 67 Norsborg
Hitta hit
Norsborg

Vi har telefonrådgivning under mottagningens öppettider. Välkommen att ringa oss.
Telefon 08-580 07 100
Du kan också mejla oss dina frågor.
Mejl botkyrka@prima.se
Det går också bra att kontakta oss via 1177 Vårdguiden.

Att lära sig mer och träffa andra i samma situation kan göra stor skillnad i vardagen. Därför ger PRIMA olika typer av utbildningar och informationsträffar:

FÖRELÄSNINGAR
ASTA
PIA

GRUPPER
Cool Kids
Komet
Basbehandling
Kontakt

ödlaliten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Stockholms barnpsykiatriska akutmottagning på telefon 08-616 69 00. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Botkyrka

Lotta KrishanCharlotta Krishan, enhetschef
Leg. psykolog
charlotta.krishan@prima.se

Melodi AdamiMelodi Adami
Leg. psykolog
melodi.adami@prima.se

Martina_Barnevik_OlssonMartina Barnevik Olsson
Leg. läkare, medicine doktor, specialist i barn- och ungdomspsykiatri
martina.barnevik-olsson@prima.se

Binnur BircanBinnur Bircan
Medicinsk sekreterare
binnur.bircan@prima.se

Margareta_FlorestedtMargareta Florestedt
Leg. sjuksköterska
margareta.florestedt@prima.se

MaiBrittGiacobiniMaiBritt Giacobini
Leg. läkare, medicine doktor,
specialist i barn- och ungdomspsykiatri,
specialist i klinisk genetik
maibritt.giacobini@prima.se

Lovisa_GraflundLovisa Graflund
Sjuksköterska
lovisa.graflund@prima.se

Lena_JohanssonLena Johansson
Medicinsk sekreterare
lena.johansson@prima.se

 Sevda Kuzey Sevda Kuzey
Leg. psykolog
sevda.kuzey@prima.se

Susanna LundstromSusanna Lundström
Leg. psykolog
susanna.lundstrom@prima.se

Åsa MårsellÅsa Mårsell
Överläkare
asa.marsell@prima.se

Sara MollerSara Möller
ST-läkare
sara.moller@prima.se

Andreas OhlssonAndreas Ohlsson
Leg. psykolog
andreas.ohlsson@prima.se

 Hedvig Olausson LundgrenHedvig Olausson Lundgren
Leg. psykolog
hedvig.lundgren@prima.se

Kerstin_Rydberg
Kerstin Rydberg

Pedagog
kerstin.rydberg@prima.se

Solgerd_SydhSolgerd Sydh
Specialpedagog
solgerd.sydh@prima.se

Madelene YanezMadelene Yanez
Medicinsk sekreterare
madelene.yanez@prima.se

Linnea Adolfsson
PTP-psykolog
linnea.adolfsson@prima.se

Mikaela Bergmark
PTP-psykolog
mikaela.bergmark@prima.se

Robin Finney
Leg. psykolog
robin.finney@prima.se

Adrian Iliste
PTP-psykolog
adrian.iliste@prima.se

Zsuzsanna Kovács
Assistent
zsuzsanna.kovacs@prima.se

Daniel Möller
Leg. psykolog
daniel.moller@prima.se

Elin Skott
Leg. sjuksköterska
elin.skott@prima.se

Matilda Utbult
Leg. arbetsterapeut
matilda.utbult@prima.se

Johanna Tunved
Leg. psykolog
Föräldraledig