Norrköping

Prima_Undersidor_39

PRIMA Vuxenpsykiatri Norrköping

Mottagningen välkomnar dig som är över 18 år och har en psykiatrisk problematik.

Vi är ett team som erbjuder modern specialistpsykiatri. Vi arbetar med utredning, diagnostik och evidensbaserad behandling. För oss är det självklart att dina närstående kan medverka i vården. Vi uppmärksammar även barn som anhöriga.

För att komma till oss kan du be din vårdcentral eller annan vårdgivare att skicka remiss till oss. Du kan också fylla i och skicka denna blankett för egenanmälan. Om du har några frågor kan du kontakta mottagningen.

Vid dina första besök på mottagningen sker en professionell bedömning som ligger till grund för din fortsatta vård. Detta kan ibland innebära att vi hänvisar dig till din vårdcentral eller annan instans.

Vi arbetar på uppdrag av Region Östergötland och du har tillgång till regionens hela vårdutbud. Som patient betalar du den vanliga patientavgiften och frikort gäller.

Öppettider
Måndag–fredag klockan 08.00–16.30

Besöksadress
Skepparegatan 46 (ingång från gården)
602 45 Norrköping
Hitta hit

Telefon 011-333 03 10
Fax 011-33 03 13
Mejl norrkoping@prima.se

dahlialiten

För akuta ärenden utanför mottagningens öppettider, kontakta Akutenheten Psykiatriska kliniken i Norrköping på telefon 010-104 22 52. Vid nödsituation och behov av omedelbar hjälp, ring 112.

Vi på PRIMA Norrköping

AndersBerntsson150518Anders Berntsson, vice VD
Verksamhetschef vuxenpsykiatri
Leg. läkare, specialist i vuxenpsykiatri
anders.berntsson@prima.se

Kristin ArdaiKristin Ardai, enhetschef
Leg. sjuksköterska
kristin.ardai@prima.se

Lina Liljethörn, biträdande enhetschef
Leg. psykolog
lina.liljethorn@prima.se

Lars-Erik Eriksson
Specialistsjuksköterska i psykiatri
lars-erik.eriksson@prima.se

Anita Frylertz
Medicinsk sekreterare
anita.frylertz@prima.se

Sonny Höglund
PTP-psykolog
sonny.hoglund@prima.se

Klara Jakobsson
Leg. psykolog
klara.jakobsson@prima.se

Susanne Jansson
Psykiatrisjuksköterska
susanne.jansson@prima.se

Jenny Karlsson
Vårdadministratör
jenny.karlsson@prima.se

Kamila Kontarska-Raurowicz
ST-läkare
kamila.kontarska@prima.se

Helena Kyrö
Leg. läkare, specialist i psykiatri
helena.kyro@prima.se

Elzbieta Larsson
Leg. sjuksköterska
elzbieta.larsson@prima.se

Johanna Larsson
Leg. psykolog
johanna.larsson@prima.se

Agnieszka Lesiewicz
Leg. läkare, specialist i psykiatri
agnieszka.lesiewicz@prima.se

Anna Levin Smeds
Leg. arbetsterapeut
anna.levin-smeds@prima.se

Anikó Nagy
Överläkare
aniko.nagy@prima.se

Anna-Karin Nilsson
Skötare
anna-karin.nilsson@prima.se

Karin Nöjd
Leg. sjuksköterska
karin.nojd@prima.se

Ulla-Britt Sjöstrand-Larsson
Vårdadministratör
ulla-britt.sjostrand-larsson@prima.se

Jina Tekmen
Vårdadministratör
jina.tekmen@prima.se